Julius Baer Gold Cup 2018

AAP-LogoTournament: Copa Republica Argentina
Club: AAP
Date: March 17
Handicap: 0-40
WPT Challenge:


Teams

Zone A

UAE Polo Team  18  
HH Sheika Maitha 0
Pablo Avalos 2
Pablo Pieres 10
Matias Benoit 6
Abu Dhabi Polo  18  
Faris Al Yabhouni 0
Santiago Gomez Romero 3
Santiago Cernadas 6
Alfredo Cappella 9
Habtoor Wolves    18  
Habtoor Al Habtoor 1
Matias Gonzalez 2
Ezequiel Martinez Ferrario 8
Manuel Crespo 7
Zedan Polo Team  18  
Amr Zedan 0
Martin Gandara 5
Tomas Panelo 3
Pablo Mac Donough 10

Zone B

Habtoor Polo Team       18  
Mohammed Al Habtoor 0
Jack Hyde 4
Francisco Elizalde 8
Bautista Ortiz de Urbina 6
Bin Drai Polo Team   18  
Rashid Bin Drai 1
Andres Laplacette 4
Matias Torres Zavaleta 7
Raul Laplacette 6
Desert Palm  18  
Rashid Albwardy 2
Camilo Castagnola 4
Bartolome Castagnola 6
Santiago Laborde 6
Mahra Polo  17  
Rashid Al Habtoor 0
Benjamin Urquiza 5
Isidro Strada 6
Jeronimo Del Carril 6

Schedule

Date Hs Field Games  
Friday 16 14.00 Zedan Polo 13  – 9 UAE Polo
Friday 16 16.00 Wolves Polo 5  – 8 Abu Dhabi Polo
Sunday 18 16.00 Bin Drai Polo 9  – 8 Habtoor Polo
Saturday 17 16.00 Mahra Polo 10  – 9 Desert Palm Polo
Thursday 22 14.00 Zedan Polo vs Abu Dhabi Polo
Thursday 22 16.00 Wolves Polo vs UAE Polo
 Friday 23 14.00 Bin Drai Polo vs Desert Palm Polo
 Friday 23 16.00 Mahra Polo vs Habtoor Polo
 Monday 26 14.00 Zedan Polo vs Wolves Polo
Monday 26 16.00 UAE Polo vs Abu Dhabi Polo
Tuesday 27 14.00 Bin Drai Polo vs Mahra Polo
Tuesday 27 16.00 Habtoor Polo vs Desert Palm Polo

 

Date Hs Field Quarter Final  
Friday 2 14.00 2nd Zone A vs 3rd Zone B
Friday 2 16.00 2nd Zone B vs 3rd Zone A

 

Date Hs Field Sub Semifinals  
Monday 5 14.00 4th Zone A vs Looser of 1st QF
Monday 5 16.00 4th Zone B vs Looser of 2nd QF

 

Date Hs Field Semifinals  
Tuesday 6 14.00 1st Zone A vs Winner of 2nd QF
Tuesday 6 16.00 1st Zone B vs Winner of 1st QF

 

Date Hs Field Bentley Cup Final  
Friday 9 14.00 Winner Sub SF 1 vs Winner Sub SF 2

 

Date Hs Field Julius Baer Gold Cup Final  
Friday 9 16.00 Winner SF 1 vs Winner SF 2

Clasification

Zone A

Pos. Teams   W     L     GA  
Zedan 1 4
Abu Dhabi 1 3
Wolves 1 -3
UAE 1 -4

Zone B

Pos. Teams   W     L     GA  
Bin Drai 1 1
Mahra Polo 1 1
Desert Palm 1 -1
Habtoor 1 -1

Related Post

Leave a Comment

(required)

(required)