2018 Ylvisaker Cup


Tournament
: Ylvisaker Cup
Club: International Polo Cup
Date: February, 1-25
Handicap: 20
WPT Challenge:-


Teams

Bracket 1

Tonkawa   20  
Jeff Hildebrand 0
Sterling Giannico 3
Guillermo Caset 10
Julian de Lusarreta 7
Postage Stamp Farm    20  
Annabelle Gundalch 0
Brandon Philips 5
Mariano Aguerre 9
Kris Kampsen 6
Valiente  20  
Bob Jornayvaz 2
Bautista Panelo 2
Santiago Torres 6
Adolfo Cambiaso 10

 

Bracket 2

GSA  20  
Henry Porter 2
Dylan Rossiter 4
Matias Magrini 7
Mariano Gonzalez 7
Travieso   20  
Tony Calle 3
Teo Calle 1
Sebastian Merlos 9
Tomas Garcia del Rio 7
Coca Cola  20  
Gillian Johnston 2
Sugar Erskine 6
Julio Arellano 8
Steve Krueger 4

 

Bracket 3

SD Farms   20  
Sayyu Dantata 2
Adam Snow 5
Cesar Polledo 6
Iñaki Laprida 7
Pilot    20  
Curtis Pilot 0
Timmy Dutta 1
Gonzalo Pieres 9
Facundo Pieres 10
Prestige Worldwide  20  
Will Johnston 2
Stevie Orthwein 4
Miguel Novillo Astrada 9
Carlucho Arellano 5

 

Bracket 4

Colorado  20  
Robert Jornayvaz 1
Santino Magrini 3
Diego Cavanagh 9
Juan Britos 7
La Indiana  20  
Michael Bickford 2
Victorino Ruiz Jorba 5
Jeff Hall 7
Facundo Obregon 6
Audi     20  
Grant Ganzi 2
Marc Ganzi 2
Nic Roldan 8
Nicolas Pieres 8
Villa del Lago/Modere  20  
Jim Zenni 0
Jared Zenni 5
Agustin Obregon 5
Hilario Ulloa 10

Schedule

Date Hs Field Games  
Thursday 1 15.00 Pilot 13  – 11 Audi
Saturday 3 12.00 SD Farms 10  – 7 La Indiana
Saturday 3 15.00 Prestige Worldwide 8  – 10 Carillon Miami
Sunday 4 10.00 Tonkawa 12  – 7 GSA
Sunday 4 12.00 Valiente 10  – 6 Coca Cola
Sunday 4 15.00 Postage Stamp Farm 12  – 11 Travieso
Tuesday 6 15.00 Pilot 10  – 11 La Indiana
Tuesday 6 12.00 SD Farms 5  – 10 Colorado
Wednesday 7 15.00 Prestige Worldwide 6  – 10 Audi
Friday 9 12.00 Valiente 7  – 6 GSA
Friday 9 15.00 Pilot 12  – 10 Carillon Miami
Saturday 10 12.00 Postage Stamp Farm 12  – 7 Coca Cola
Saturday 10 15.00 Tonkawa 14  – 10 Travieso
Sunday 11 12.00 SD Farms 11  – 10 Audi
Sunday 11 15.00 Prestige Worldwide 8  – 12 Colorado
Wednesday 14 10.00 SD Farms 10  – 9 Carillon Miami
Wednesday 14 12.30 Pilot 11  – 8 Colorado
Wednesday 14 15.00 Prestige Worldwide 8  – 11 La Indiana
Thursday 15 10.00 Tonkawa 8  – 6 Coca Cola
Thursday 15 12.30 Postaga Stamp Farm 10  – 11 GSA
Thursday 15 15.00 Valiente 9  – 12 Travieso

Schedule

Date Hs Field Quarterfinals  
Sunday 18 10.00 Colorado  13  – 10 Postage Stamp Farm
Sunday 18 10.00  Tonkawa 12  – 11 La Indiana
Sunday 18 12.00  Valiente 13 6 SD Farms
Sunday 18 15.00 Pilot 9 10 GSA 

 

Date Hs Field Semifinals  
Wednesday 21 12.00 Valiente 13  – 8 Tonkawa
Wednesday 21 15.00 Colorado 8  – 9 GSA

 

Date Hs Field Games  
Sunday 25 15.00 Valiente 8  – 6 GSA

Clasification

Bracket 1

Pos. Teams   W     L     GA  
Tonkawa 3 11
PSF 2 1 5
Valiente 2 1 2

Bracket 2

Pos. Teams   W     L     GA  
GSA 1 2 -5
Travieso 1 2 -2
Coca Cola 3 -11

Bracket 3

Pos. Teams   W     L     GA  
SD Farms 3 1 0
Pilot 3 1 6
Prestige 4 -13

Bracket 4

Pos. Teams   W     L     GA  
Colorado 2 1 6
 LaIndiana 2 1 1
Carillon 1 2 -1
Audi 1 2 1

Related Post

Leave a Comment

(required)

(required)