Roberts Cup 2017


Tournament
: Roberts Cup
Club: Guards Polo Club
Date: July, 5-16
Handicap: 0-4
WPT Challenge:-


Teams

League One

Bulldogs   4  
Livi Alderman 0
Leon Allen 2
Ben Linstead 1
Mark Hayden-Kellard 1
Jacaranda   3  
Robert de By -1
Henry de By -1
Hamza Mawaz 3
Gaston Bardengo 2
Los Alquimistas     4  
Anthony Donovan -1
Louisa Donovan 0
Facundo Guevara 3
Temur Nadeem 2
Tex8n Polo   4  
Mindi Byrne -1
D´Artagnan Giercke 1
TBC 1
Nicolas San Roman 3

League Two

Great Twelve Oaks            3  
Cameron Bacon 0
Charlie Wooldridge 1
Joaquin Bossignon 1
Eddward Horswell 1
Ivan The Terrible     4  
Dimitri Chebotarv -1
Simon Holland 0
Antonio Manzorro 4
TBC 1
Mad Dogs   4  
Alan Fall 0
Charles Cadogan 0
Alex Stone -1
Will Emerson 5
Penam-Bespoke   4  
Nicola Anderson -1
Jamie Grayson 1
Charlie Holley 2
Mark Emerson 2

League Three

Carisbrooke/Mad Dogs Blue     4  
Jayne Rumsey -1
Ali Walker 0
Ralph Richardson 2
Fabio Lavinia 3
Conosco   3  
Jeremy Pemberton 0
Adolfo Cambiaso 0
Alexander Nix 1
Cruz Novillo Astrada 2
Tashan Polo   4  
Vivek Rawal -1
Eric Appen 0
Stefan Sund 0
Peter Webb 5
White Crane    3  
Jasmine Calvert-Ansari -1
Emma Boers 1
Andrew Blake Thomas 3
Julian Drake 0

League Four

Los Lobos/Porto Ronco   4  
David Lewis -1
Konstantin Graf von Schweinitz 0
Pedro De Lamare 2
Tom Brodie 3
Sea Island Coffee/Leander   4 
Britt Shaw -1
Thilo Sautter 1
James Emlyn 1
Antony Fanshawe 3
Northwood    3  
Louis Hine -1
Milly Hine -1
Sebastian Hancock 2
Nicolas Roberts 3

Schedule

Date Hs Field Games  
Wednesday 5 16.00 Tashan Polo 6  – 1 White Crane
Wednesday 5 16.15 Carisbrooke/Mad Dogs 3  – 5 Conosco
Wednesday 5 17.15 Ivan The Terrible 5  – 9 Penam-Bespoke
Thursday 6 13.00 Jacaranda 4 1/2  – 5 Los Alquimistas
Thursday 6 16.00 Bulldogs 4  – 9 Tex8n Polo
Thursday 6 17.15 Great Twelve Oaks 2 1/2  – 8 Mad Dogs
Thursday 6 17.15 Carisbrooke/Mad Dogs 7  – 0 Tashan Polo
Friday 7 16.00 Los Lobos/Porto Ronco 6  – 2 Sea Island Coffee/Leander
Friday 7 17.15 Penam-Bespoke  5  – 2 Mad Dogs
Saturday 8 16.15 Conosco 5  – White Crane 
Sunday 9 11.45 Conosco 7 1/2  – 8 Tashan Polo
Sunday 9 15.00 Sea Island Coffee/Leander 1  – 6 Northwood
Sunday 9 16.15 Ivan The Terrible 2  – 9 Mad Dogs
Tuesday 11 16.00 Bulldogs vs Jacaranda
Tuesday 11 17.15 Great Twelve Oaks vs Penam-Bespoke
Wednesday 12 16.00 Great Twelve Oaks vs Ivan The Terrible
Wednesday 12 16.00 Los Lobos/Porto Ronco vs Northwood
Wednesday 12 17.15 Los Alquimistas vs Tex8n Polo
Thursday 13 16.00 Carisbrooke/Mad Dogs vs White Crane
Thursday 13 17.15 Jacaranda vs Tex8n Polo
Thursday 13 17.15 Bulldogs vs Los Alquimistas

 

Date Hs Field Semifinals  
Saturday 15 10.30 TBA vs TBA
Saturday 15 10.30 TBA vs TBA

 

Date Hs Field Subsidiary Semifinals
Saturday 15 12.00 TBA vs TBA
Saturday 15 12.00 TBA vs TBA

 

Date Hs Field Final  
Sunday 16 10.30 Win SF 1 vs Win SF 2

 

Date Hs Field Sub Final
Sunday 16 12.00 Win Sub SF 1 vs Win Sub SF 2

 

Clasification

League One

Pos. Teams   W     L     GA  
Tex8n Polo 1 +5
Alquimistas 1 +0,5
Jacaranda 1 -0,5
Bulldogs 1 -5

League Two

Pos. Teams   W     L     GA  
Penam 2 +7
Mad Dogs 2 1 +9,5
Great TOaks 1 -5,5
Ivan 2 -11

League Three

Pos. Teams   W     L     GA  
Tashan Polo 2 1 -1,5
Carisbrooke 1 1 +5
White Crane 1 1 -4
Conosco 1 2 +0,5

League Four

Pos. Teams   W     L     GA  
Northwood 1 +5
Los Lobos 1 +4
SeaIsland 2 -9

Related Post

Leave a Comment

(required)

(required)