Holden White 2017


Tournament
: Holden White
Club: Cowdray Park Polo Club
Date: July, 24-August, 6
Handicap: 4-8
WPT Challenge:


 

Teams

League A

Sumaya   8  
Ned Hine 0
Ahmad Aboughazale 1
Gaston Bardengo 2
Tomas Garbarini Islas 5
Saracens    8  
Matt Green-Armytage 0
Lucho Aguirre 3
Tomas Ruiz Guiñazu 5
Jason Parker 0
Alcedo   8  
Andrew Swaffield -1
Angus Rowan Hamilton 0
Nick Clague 3
James Harper 6

 

League B

Bamboleo/Madams Farm   8  
Christian Staubach 0
John Kent 2
Nick Britten Long 2
Henry Brett 4
Sladmore/Twelve Oaks   8  
Charlie Wooldridge 1
Edward Horsewell 1
Chris Hyde 5
Will Melville-Smith 1
La Golondrina   7  
Christian Oberscheider -1
Tom Townsend 0
Pedro Harrison 4
TBA 4

 

League C

BHC   7  
Alfie Hyde -1
Milly Hine 0
Ralph Richardson 2
Jack Richardson 6
Quat Quatta     8  
Greg Carns -1
Jamie Scott 1
Jack Berner 3
Glen Sherriff 5
Strategic Help for Heroes   8  
Peter O´Rorke -1
Archie Smyth Osbourne 2
Henry Fisher 4
Matt Evetts 3

 

League D

Cuervos Negros    8  
Ines Grund -1
Julian Drake 0
Roddy Williams 3
Santiago de Estrada 6
Limitless/Silvertown   8  
Olivia Hutchinson -1
Jake Rigby 0
Mikey Henderson 4
Matias Amaya 5
Emsworth Polo Grounds   7  
Emanuel Arber 0
Joe Arber 0
Jose Ramon Araya 2
Tom Morley 5

 

League E

Snake Bite   8  
Max Kirchhoff 0
Jamie Grayson 1
Nick Pepper 4
David Ashby 3
Cowdray Vikings    8  
Lila Pearson -1
George Pearson 2
Ed Hitchman 4
Grant Collett 3
White Crane 12  
Jasmine Calvert-Ansari 5
Philip Sellers 3
Fabio Lavinia 3
Andrew Blake Thomas 1

 

League F

AFB   8  
Clive Reid -1
John Gunn 0
Jonny Good 4
Peter Webb 5
DJ Cats  12  
Jon Turner 4
William Batchelor 4
Jake Daniels 3
Niall Donnelly 1
JK 7      8  
Clare Milford Haven 0
Boyd Allen 1
Nick Johnson 2
Bautista Sorzana 5

Schedule

Date Hs Field Games  
Monday 24 18.00 Cuervos Negros 3  – 10 Limitless/Silvertown
Tuesday 25 12.30 BHC 7 1/2 3 Quat Quatta
Tuesday 25 15.00 Snake Bite 3  – 8 Cowdray Vikings
Tuesday 25 16.00 Cuervos Negros 7  – 8 Emsworth Polo Grounds
Wednesday 26 15.00 Strategic Help for Heroes 5  – 4 Quat Quatta
Thursday 27 12.00 Emsworth Polo Grounds 5  – 4 Limitless/Silvertown
Thursday 27 13.00 Bamboleo/Madams Farm 5  – 7 Sladmore/Twelve Oaks
Thursday 27 15.30 AFB 6  – 7 DJ Cats
Thursday 27 17.30 Sumaya 4  – 3 Saracens
Friday 28 14.00 Alcedo 9  – 4 Sumaya
Friday 28 16.30 JK7 4  – 5 DJ Cats
Friday 28 17.30 White Crane 7  – 10 Cowdray Vikings
Sunday 30 15.00 Bamboleo/Madams Farm 6  – 7 1/2 La Golondrina
Sunday 30 17.00 Alcedo 7  – 3 Saracens
Monday 31 12.00 Snake Bite 8  – 7 White Crane
Monday 31 13.00 La Golondrina 4 1/2  – 6 Sladmore/Twelve Oaks
Monday 31 14.30 BHC 6  – 4 Strategic Help for Heroes
Monday 31 16.00 AFB 9  – 8 JK7

 

Date Hs Field QuarterFinals  
Wednesday 2 12.00 Alcedo 7  – 5 AFB
Wednesday 2 13.00 Cowdray Vikings 5  – 4 Limitless/Silvertown
Wednesday 2 14.30 Sladmore/Twelve Oaks 6  – 7 Emsworth Polo Grounds
Wednesday 2 15.30 BHC  7  – 6 DJ Cats

 

Date Hs Field SemiFinals  
Friday 4 14.00 Alcedo 9  – 8 Emsworth Polo Grounds
Friday 4 15.30 Cowdray Vikings 4  – 8 BHC

 

Date Hs Field Holden White Final  
Sunday 6 16.30 Alcedo 6  – 7 BHC

Clasification

League A

Pos. Teams   W     L     GA  
Alcedo 2 +9
Sumaya 1 1 -4
Saracens 2 -5

League B

Pos. Teams   W     L     GA  
Sladmore 2 +3,5
LGolondrina 1 1 0
Bamboleo 2 -3,5

League C

Pos. Teams   W     L     GA  
BHC 2 +6,5
Strategic 1 1 -1
Quat Quatta 1 -5,5

League D

Pos. Teams   W     L     GA  
Emsworth 2 +2
Limitless 1 1 +6
Cuervos N 2 -8

League E

Pos. Teams   W     L     GA  
Cowdray 2 +8
SnakeBite 1 1 -4
WhiteCrane 2 -4

League F

Pos. Teams   W     L     GA  
DJ Cats 2 +2
AFB 1 1 0
JK7 2 -2

 

Related Post

Leave a Comment

(required)

(required)