The Hildon Archie David Cup 2017


Tournament
: The Archie David Cup
Club: Guards Polo Club
Date: May-June
Handicap: 4-8
WPT Challenge:-


Teams

League One

Foxcote    8  
Darko Horvat -1
Dominic Lodge 1
Jacinto Crotto 5
Tom Beim 3
Sea Island Coffee/Libertine   7  
Alexander Nix 1
Roddy Matthews 3
Federico Boudou 4
Britt Shaw -1
Shalimar     8  
Kassem Shafi 0
Millie/Ned Hine 0
Nicolas Roberts 3
Vieri Antinori 5
Strategic Help for Heroes   6  
Peter O´Rorke -1
Archie Smyth-Osbourne 2
Ed Hitchman 4
Matthew Evetts 1

League Two

Emsworth Polo Grounds   8 
Joe Arber 1
Emanuel Arber 0
TBC 2
Tom Morley 5
Snake Bite    8  
Maximilian Kirchhoff 0
David Ashby 3
James Fewster 1
Nick Pepper 4
Twelve Oaks/Sladmore    8  
Charlie Wooldridge 1
Edward Horswell 1
Niels Van Der Hoeven 1
Chris Hyde 5
Yaguara   8  
Lady Martina Lowe 0
Adolfo Cambiaso Jnr 0
Manuel Guevara 3
Juan Cruz Guevara 5

League Three

AFB     8  
Clive Reid -1
John Gunn 0
Jonny Good 4
Peter Webb 5
Conosco   7   
Jeremy Pemberton 0
Will Harper -1
Tom Brodie 3
Will Emerson 5
Leander/El Rosario   8  
Alejandro Peñafiel 0
Thilo Sautter 1
TBC 1
Hissam Ali Hyder 6
Mad Dogs Blue        8  
Charles Cadogan 0
Ali Walker 0
HH Maharaja of Jaipur 2
Juan Ambroggio 6

League Four

Mad Dogs   8  
Alan Fall 0
Andrew Dechet 2
Ralph Richardson 2
Pedro Harrison 4
Saracens         8 
Matt Green-Armytage 0
Luis Aguirre 3
Tomas Ruiz Guiñazu 5
Jason Parker 0
Tex8n Polo    8  
Mindi Byrne -1
D´Artagnan Giercke 1
TBC 5
Nicolas San Roman 3
White Crane   8  
Alexie Calvert-Ansari 0
Phil Seller 2
Fabio Lavinia 3
Andrew Blake Thomas 3

League Five

BHC Polo     7  
Momin Sheikh 0
TBC 1
TBC 0
Jack Richardson 6
Flying Kiwis/Tempest    8 
Ed Hanson 0
Gustav Rausing 1
Sebastian Hancock 2
Ryan Pemble 5
Previse Polo Team     8  
Stefan Sund 0
Mark Hayden-Kellard 1
Henry Porter 2
Matt Perry 5
Tayto   7  
Stephen Hutchinson 0
Rupert Lewis 2
Shaun Brokensha 3
Max Hutchinson 2

 

League Six

Sub Group A

Cuervos Negros    8  
Julian Drake 0
Ines Grund -1
Sebastian Dawnay 3
Santiago de Estrada 6
Las Aguilas    8  
Cappi Granchi 0
Michel Granchi 0
Adolfo Casabal 4
Paulo Bertola 4
Tashan Polo   8  
Vivek Rawal -1
Mark Emerson 2
Nicolas Antinori 5
Charlie Holley 2

 

League Six

Sub Group B

Limitless/Silvertown   8  
Olivia Hutchinson -1
Jake Rigby 0
Michael Henderson 4
Matias Amaya 5
Tattleton   8  
Alex Stone -1
Jamie Grayson 1
Cruz Novillo Astrada 2
Manuel Plaza 6
Union Polo Team     8  
Luke Norris 0
Alec Banner-Eve 2
Oscar Mancini 4
Ed Banner-Eve 2

Fixture

Date Hs Field Games  
Thursday 8 14.00 Saracens 5 9 Tex8n Polo
Thursday 8 15.00 Foxcote 2 7 Shalimar
Thursday 8 16.15 Previse Polo Team 5  – 10 Tayto
Friday 9 11.00 Cuervos Negros 5  – 6 Union Polo Team
Friday 9 12,15 Mad Dogs 5  – 6 Tex8n Polo
Saturday 10 16,30 Los Aguilas 2 1/2  – 6 Tattleton
Sunday 11 15,00 Emsworth Polo Grounds 5  – 6 Twelve Oaks/Sladmore
Sunday 11 10,30 Sea Island Coffee/Libertine 4 8 Shalimar
Sunday 11 16,15 AFB 10  – 3 Leander/El Rosario
Tuesday 13 15,00 Las Aguilas 5 1/2 8 Limitless/Silvertown
Tuesday 13 16,15 BHC Polo 7  – 5 Flying Kiwis/Tempest
Wednesday 14 12,00 Conosco 6  – 5 Mad Dogs Blue
Wednesday 14 13,15 Foxcote 2 1/2  – 4 Strategic Help for Heroes
Wednesday 14 15,00 Tashan Polo 6  – 5 Union Polo Team
Wednesday 14 15,00 Twelve Oaks/Sladmore 4  – 6 Yaguara
Wednesday 14 16,15 Saracens 5  – 7 White Crane
Thursday 15 16,00 Emsworth Polo Grounds 4  – 5 Snake Bite
Friday 16 15,00 Limitless/Silvertown 7  – 6 Tashan Polo
Friday 16 15,00 Flying Kiwis/Tempest 0  – 8 Tayto
Friday 16 16,15 Mad Dogs 5 4 White Crane
Friday 16 16,15 Cuervos Negros 6  – 4 Tattleton
Saturday 17 15,00 Leander/El Rosario 6  – 3 Mad Dogs Blue
Saturday 17 16,15 BHC Polo 7  – 5 Previse Polo Team
Sunday 18 10.00 Snake Bite 4 3 Yaguara
Sunday 18 11,00 AFB 6 7 Conosco
Sunday 18 12,15 Mad Dogs 7 8 Saracens
Tuesday 20 12,15 Flying Kiwis/Tempest 11  – 5 Previse Polo Team
Tuesday 20 15,00 Shalimar 5  – 3 Strategic Help for Heroes
Tuesday 20 16,15 Emsworth Polo Grounds 4  – 6 Yaguara
Wednesday 21 TBC Tex8n Polo 6  – 7 White Crane
Wednesday 21 16,00 Los Aguilas 2 1/2  – 7 Union Polo Team
Thursday 22 15,00 Foxcote 5 1/2  – 5 Sea Island Coffee/Libertine
Thursday 22 16,15 Twelve Oaks/Sladmore 3  – 7 Snake Bite
Friday 23 16,15 Tashan Polo 7  – 5 Tattleton
Friday 23 17.30 AFB 8 9 Mad Dogs Blue
Saturday 24 11,00 Conosco 9  – 5 Leander/El Rosario
Saturday 24 12,15 Sea Island/Libertine 5  – 9 Strategic Help for Heroes
Saturday 24 15,00 Cuervos Negros 7  – 6 Limitless/Silvertown
 Saturday 24 16,15 BHC Polo 3  – 0 Tayto

 

Date Hs Field Quarter Finals  
Wednesday 28 15.00 Conosco 6  – 4 White Crane
Wednesday 28 15.00 Tayto 7  – 9 Cuervos Negros
Wednesday 28 16.15 Snake Bite 6  – 4 Tashan Polo
Wednesday 28 16.15 Shalimar 6  – 5 Tex8n Polo

 

Date Hs Field Hildon Archie David Semi Finals  
Friday 30 15.00 Conosco 7  – 8 Shalimar
Friday 30 16.15 Cuervos Negros 7  – 9 Snake Bite

 

Date Hs Field Caterham Cup Semi Finals  
Friday 30 16.15 Tayto 7  – 5 Tashan Polo
Friday 30 16.15 White Crane 4  – 5 Tex8n Polo

 

Date Hs Field Caterham Cup Final  
Sunday 2 12.00 Tex8n Polo 7  – 5 Tayto

 

Date Hs Field Claude Pert Cup Final  
Sunday 2 13.15 BHC Polo 7  – 9 Previse Polo Team

 

Date Hs Field Hildon Archie David Final  
Sunday 2 15.00 Shalimar 8  – 5 Snake Bite

Clasification

League One

Pos. Teams   W     L     GA  
Shalimar 3 +11
Strategic 2 1 +3,5
Foxcote 1 2 -6
SeaISland 3 -8,5

League Two

Pos. Teams   W     L     GA  
Snake Bite 3 +6
Yaguara 2 1 +3
Twelve Oaks 1 2 -5
Emsworth 3 -4

League Three

Pos. Teams   W     L     GA  
Conosco 3 +6
AFB 1 2 +5
Leander/ER 1 2 -8
Mad Dogs B 1 2 -3

League Four

Pos. Teams   W     L     GA  
Tex8n Polo 2 1 +4
White Crane 2 1 +2
Mad Dogs 1 2 -1
Saracens 1 2 -5

League Five

Pos. Teams   W     L     GA  
Tayto 2 +13
BHC Polo 2 +4
Flying K 1 2 -4
Previse 3 -13

League Six Sub Group A

Pos. Teams   W     L     GA  
Cuervos 2 1 +2
Tashan 2 1 +2
LasAguilas 3 -10,5

League Six Sub Group B

Pos. Teams   W     L     GA  
Union PT 2 1 +4,5
Limitless 2 1 +2,5
Tattleton 1 2 -0,5

Related Post

Leave a Comment

(required)

(required)