Dollar Cup 2017


Tournament
: Dollar Cup
Club: Cowdray Park Polo Club
Date: May, 15-June, 4
Handicap: 8-12
WPT Challenge:-


 

Teams

League A

Cortium   11  
Daniel Batchelor -1
Laura Ormerod 0
Malcolm Borwick 6
Ruki Baillieu 6
Four Quarters Black  12  
Romilla Arber 0
Jack Aldridge -1
John Paul Clarkin 7
Richard Le Poer 6
Four Quarters Orange   12  
Simon Arber 0
Andrew Blake Thomas 3
Jonny Good 4
Tom Morley 5
Cowdray Vikings  12  
Lila Pearson -1
Byron Watson 3
Ed Hitchman 4
Gaston Laulhe 6
Beaufort Black Hound  12  
Luke Wiles 1
Tommy Severn 2
Jack Berner 3
Luke Tomlinson 6

League B

Gardenvale    12  
Shane Finemore -1
Jimbo Fewster 1
James Harper 6
James Beim 6
River  12  
Andre Fattal 0
Mikey Henderson 4
Matias Amaya 5
Grant Collett 3
Inspirit/Kildare  12  
John Gunn 0
Andrew Dechet 2
Gregorio Gelosi 4
Manuel Plaza de Ayala 6
Yaguara       11  
Martina Lowe 0
Manuel Guevara 3
Juan Facundo Guevara 3
Juan Cruz Guevara 5

League C

Conosco   12  
Jeremy Pemberton 0
Tom Brodie 3
Pedro Harrison 4
Will Emerson 5
Clarita Pink        12 
Clare Mathias 0
Matthew Lodder 3
Freddie Horne 3
Michel Del Carril 6
Foxcote   12  
Darko Horvat -1
Tom Beim 3
Ollie Cudmore 5
Jacinto Crotto 5
Emlor C  12  
Emma MacCarthy 0
Jose Ramon Araya 2
Jack Richardson 6
Henry Fisher 4

Schedule

Date Hs League Games  
Monday 15 14.00 C Conosco 9 6 Clarita Pink
Tuesday 16 14.00 A Cortium 3 1/2 11 Cowdray Vikings
Tuesday 16 16.00 A Four Quarters Black 6 7 Four Quarters Orange
Thursday 18 16.30 A Cowdray Vikings 7 5 Four Quarters Black
Friday 19 16.00 B Gardenvale 8  – 6 River
Saturday 20 14.00 A Beaufort Black Hound 6  – 7 Cowdray Vikings
Sunday 21 11.00 C Foxcote 7  – 8 Emlor C
Monday 22 14.00 B Inspirit/Kildare 4  – 4 1/2 Yaguara
Monday 22 16.00 C Emlor C 9 3 Clarita Pink
Monday 22 17.00 A Cortium 5 10 Beaufort Black Hound
Wednesday 24 12.00 C Conosco 5  – 4 Foxcote
Wednesday 24 16.00 A Beaufort/Black Hound 7  – 6 Four Quarters Orange
Thursday 25 12.00 B River 3  – 9 1/2 Yaguara
Thursday 25 13.00 A Cortium 6 5 Four Quarters Orange
Thursday 25 16.00 B Inspirit/Kildare 3  – 6 Gardenvale
Thursday 25 16.00 C Conosco 2  – 9 Emlor C
Friday 26 16.00 A Beaufort Blackhound 8 5 Four Quarters Black
Saturday 27 15.00 B Inspirit/Kildare 6  – 3 River
Sunday 28 13.00 A Cowdray Vikings 7 6 Four Quarters Orange
Sunday 28 15.00 C Foxcote 4 2 Clarita Pink
Sunday 28 16.00 B Gardenvale 9  – 2 1/2 Yaguara
Wednesday 31 13.00 A Cortium 9 7 Four Quarters Black

 

Date Hs Field QuarterFinals  
Wednesday 31 15.00 Yaguara 5 1/2  – 8 Emlor  C
Wednesday 31 16.00 Gardenvale 5 6 Foxcote

 

Date Hs Field SemiFinals  
Friday 2 12.00 Beaufort Black Hounds 4  – 5 Foxcote
Friday 2 15.00 Cowdray Vikings 4 7 Emlor C

 

Date Hs Field Sub SemiFinals  
Friday 2 13.00 Inspirit/Kildare 8 2 Clarita Pink
Friday 2 16.00 Conosco 7  – 6 River

 

Date Hs Field Final Dollar Cup  
Sunday 4 15.00 Foxcote 7  – 4 Emlor C

 

Date Hs Field SubFinal Robert Fraser Cup  
Sunday 4 16.00 Inspirit/Kildare 6  – 8 Conosco

Clasification

League A

Pos. Teams   W     L     GA  
Cowdray V 4 +11.5
Beaufort 3 1 +8
Cortium 2 2 -9,5
FQ Orange 1 3 -2
FQ Black 4 -8

League B

Pos. Teams   W     L     GA  
Gardenvale 3 +11.5
Yaguara 2 1 +0.5
Inspirit 1 2 -0,5
River 3 -11.5

League C

Pos. Teams   W     L     GA  
Emlor C 3 +14
Conosco 2 1 -3
Foxcote 1 2 0
Clarita Pink 3 -11

Related Post

Leave a Comment

(required)

(required)