Cartier Queen´s Cup 2017


Tournament
: Cartier Queen´s Cup
Club: Guards Polo Club
Date: May-June, 18
Handicap: 22
WPT Challenge:-


Teams

League One

El Remanso   21  
Charlie Hanbury 4
Ollie Cudmore 5
James Beim 6
James Harper 6
La Indiana  22  
Michael Bickford 1
Nic Roldan 7
Agustin Merlos 8
Luke Tomlinson 6
Monterosso Polo     22  
Alessandro Bazzoni 1
Matt Perry 5
Ignacio Toccalino 8
Santiago Toccalino 8
Sommelier   22  
George Hanbury 3
Alec White 4
Juan Gris Zavaleta 7
Fred Mannix 8
Talandracas             22  
Edouard Carmignac(Will Harper) 0
Jack Hyde 3
Guillermo Caset 9
David Stirling 10

League Two

King Power Foxes   22  
Aiyawatt Srivaddhanaprabha 1
Charles Cooney 1
Gonzalo Pieres (h) 10
Facundo Pieres 10
La Bamba de Areco  22  
Jean Francois Decaux 0
Diego Cavanagh 8
Christian Laprida 8
Rodrigo Rueda 6
Murus Sanctus  22  
Corinne Ricard 0
Martin Podesta 4
Facundo Sola 8
Hilario Ulloa 10
RH Polo        22  
Ben Soleimani 0
Tommy Beresford 4
Rodrigo Andrade 8
Adolfo Cambiaso 10
Sifani  22  
Hilali Noordeen 0
Guillermo Terrera 8
Julian de Lusarreta 7
John Paul Clarkin 7

Schedule

Date Hs Field Games  
Tuesday 23 12.00 GPC King Power Foxes 15 11 Sifani
Tuesday 23 15.00 GPC El Remanso 13  – 10 Talandracas
Wednesday 24 12.00 GPC La Indiana 14  – 10 Monterosso Polo Team
Wednesday 24 15.00 GPC Murus Sanctus 10 14 RH Polo Team
Saturday 27 12.00 GPC La Bamba de Areco 8 11 Sifani
Saturday 27 15.00 GPC La Indiana 13 8 Talandracas
Sunday 28 12.00 GPC Monterosso Polo Team 5 7 Sommelier
Sunday 28 15.00 GPC RH Polo Team 11 8 King Power Foxes
Tuesday 30  15.00 GPC Murus Sanctus 13 7 Sifani
Wednesday 31 12.00 GPC Monterosso Polo Team 11 12 Talandracas
Wednesday 31 15.00 GPC La Bamba de Areco 9 13 King Power Foxes
Wednesday 31 12.00 GPC El Remanso 13 6 Sommelier
Saturday 3 12.00 GPC Sommelier 9 13 Talandracas
Saturday 3 15.00 GPC El Remanso 9 10 La Indiana
Sunday 4 15.00 GPC La Bamba de Areco 12 10 Murus Sanctus
Sunday 4 12.00 GPC RH Polo Team 10 8 Sifani
Tuesday 6 12.00 GPC El Remanso 14 13 Monterosso Polo Team
Tuesday 6 15.00 GPC La Indiana 3 10 Sommelier
Wednesday 7 12.00 GPC La Bamba de Areco 7 11 RH Polo Team
Wednesday 7 15.00 GPC King Power Foxes 7  – 8 Murus Sanctus

 

Date Hs Field QuarterFinals  
Saturday 10 12.00 GPC El Remanso 11 9 King Power Foxes
Saturday 10 15.00 GPC Murus Sanctus 10  – 7 Talandracas

d

Date Hs Field Subsidiary QuarterFinals Jane Cartier Trophy  
Sunday 11 12.00 GPC Sommelier 12 11 La Bamba de Areco
Sunday 11 15.00 GPC Sifani 12  – 13 Monterosso

d

Date Hs Field Semi Finals  
Wednesday 14 12.00 GPC RH Polo 14  – 12 El Remanso
Wednesday 14 15.00 GPC La Indiana 14  – 11 Murus Sanctus

 

Date Hs Field Subsidiary SemiFinals Jane Cartier Trophy
Thursday 15 12.00 GPC Sommelier 8  – 7 Talandracas
Thursday 15 15.00 GPC King Power Foxes 14   – 10 Monterosso

 

Date Hs Field Cartier Trophy Final  
Sunday 18 12.00 GPC King Power Foxes vs Sommelier

 

Date Hs Field Cartier Queens Cup Final  
Sunday 18 15.00 GPC La Indiana vs RH Polo

Clasification

League One

Pos. Teams   W     L     GA  
La Indiana 3 1 +3
El Remanso 3 1 +10
Talandracas 2 2 -3
Sommelier 2 2 -2
Monterosso 4 -8

League Two

Pos. Teams   W     L     GA  
RH 4 +13
Murus S 2 2 +1
KingPower 2 2 +4
La Bamba 1 3 -9
Sifani 1 3 -9

Related Post

Attachment

Leave a Comment

(required)

(required)