Bentley Motors Royal Windsor Cup 2017


Tournament
: Bentley Motors Royal Windsor Cup
Club: Guards Polo Club
Date: June, 6-27
Handicap: 12-15
WPT Challenge:-


Teams

League One

Ballinger Polo Team    15  
Michael Henderson 4
Juan Ruiz Guiñazu 5
Matias Amaya 5
James Cooper 1
Clarita Black  15  
Chris Mathias 0
Freddie Horne 3
Michel Del Carril 6
TBC 6
Emlor S   15  
James McCarthy 1
Spencer McCarthy 1
Alejandro Muzzio 7
Nacho Gonzalez 6
Mad Dogs  15  
Alan Fall 0
Ralph Richardson 2
Will Emerson 5
Alejandro Novillo Astrada 8

League Two

Four Quarters Black    15  
Romilla Arber 0
TBC 2
Richard Le Poer 6
John Paul Clarkin 7
Kildare   15  
Marcus Cork 1
Andrew Dechet 2
Hissam Ali Hyder 6
Manuel Plaza 6
Park Place  15  
Andrey Borodin 0
Tom Brodie 3
Juan Britos 6
Chris MacKenzie 6
Twelve Oaks  15  
Charlie Wooldridge 1
Oliver Cudmore 5
Charlie Hanbury 4
Chris Hyde 5

League Three

Altamira Madams Farm    15  
Adriano Agosti 0
John Kent 2
Alberto Pepe Heguy 7
Gaston Laulhe 6
Apes Hill   15  
Luke Wiles 1
Tommy Severn 2
Isidro Strada 6
Mark Tomlinson 6
Four Quarters Orange   15  
Simon Arber 0
Benjamin Urquiza 5
Glenn Sherriff 5
Tom Morley 5
Shalimar       15  
Kassem Shafi 0
Ed Hitchman 4
Jack Richardson 6
Vieri Antinori 5

League Four

Armis Snake Bite    15  
Maximilian Kirchhoff 0
David Ashby 3
James Harper 6
James Beim 6
Clarke & Green   15 
Nick Clarke 1
Alec White 4
George Hanbury 3
Juan Gris Zavaleta 7
Ferne Park   15  
Vere Harmsworth 0
Joshua Cork 2
Joaquin Pittaluga 7
Ignacio Negri 6
Sifani  15  
HH Maharaja of Jaipur 2
Hilali Noordeen 0
Julian de Lusarreta 7
Jeronimo del Carril 6

League Five

Emlor C   15  
Emma McCarthy 0
Jose Ramon Araya 2
Manuel Fernandez Llorente 6
Marcos Araya 7
GSA        15 
Henry Porter 2
Mark Baldwin 3
TBC 5
Satnam Dhillon 5
HB Polo   15  
Ludovic Pailloncy 1
Sebastien Pailloncy 3
Max Charlton 7
Pedro Harrison 4
King Power 15  
Apichet Srivaddhanaraprabha 0
TBC 0
Francisco Elizalde 8
Marcos Di Paola 7

Les Lions    15  
Max Gottschalk 0
Jaime Garcia Huidobro 7
Eduardo Novillo Astrada 8
Joachim Gottschalk 0

Schedule

Date Hs Field Games  
Wednesday 7 16.30 GSA 8  – 7 Les Lions
Thursday 8 11.30 Four Quarters Black 3  – 7 Twelve Oaks
Thursday 8 13.00 Clarke & Green 6 11 Sifani
Thursday 8 15.00 Emlor C 6  – 7 HB Polo
Friday 9 15.00 Apes Hill 11  – 6 Shalimar
Friday 9 16.30 Les Lions 8  – 7 King Power
Saturday 10 13.00 Altamira Madams Farm 8  – 5 Four Quarters Orange
Saturday 10 15.00 Emlor C 8  – 6 GSA
Saturday 10 16.30 Ballinger Polo 10  – 9 Emlor S
Tuesday 13 11.00 Park Place 7 8 Twelve Oaks
Tuesday 13 12.30 Clarke & Green 3 6 Ferne Park
Tuesday 13 15.00 Armis Snake Bite 10  – 6 Sifani
Tuesday 13 15.00 Emlor C 6 1/2  – 10 King Power
Wednesday 14 12.00 Four Quarters Black 5  – 6 Kildare
Wednesday 14 15.00 Clarita Black 12  – 10 Emlor S
 Wednesday 14 16.30 Altamira Madams Farm 6  – 7 Apes Hill
Thursday 15 12.00 HB Polo 7  – 6 Les Lions
Thursday 15 15.00 Kildare 7  – 10 Park Place
Thursday 15 16.30 Ballinger Polo Team 5  – 7 Mad Dogs
Friday 16 12.00 Armis Snake Bite 9  – 3 Clarke & Green
Friday 16 15.00 GSA 5  – 11 King Power
Saturday 17 11.00 Four Quarters Black 5  – 6 Park Place
Saturday 17 11.00 Apes Hill 8  – 7 Four Quarters Orange
Saturday 17 12.30 Ballinger Polo Team 9  – 6 Clarita Black
Saturday 17 13.00 Emlor S 7  – 10 Mad Dogs
Saturday 17 13.00 King Power 8 3 HB Polo
Saturday 17 16.30 Ferne Park 10  – 9 Sifani
Sunday 18 11.00 Altamira Madams Farm 10  – 6 Shalimar
Sunday 18 12.30 Emlor C 5 1/2  – 6 Les Lions
Monday 19 11.30 Clarita Black 6  – 8 Mad Dogs
 Monday 19 13.00 HB Polo 7  – 8 GSA
Monday 19 15.00 Kildare 11  – 4 Twelve Oaks
Monday 19 16.30 Four Quarters Orange 10  – 8 Shalimar
Monday 19 16.30 Armis Snake Bite 8  – 7 Ferne Park

 

Date Hs Field QuarterFinals  
Wednesday 21 11.00 Apes Hill 9  – 10 Twelve Oaks
Wednesday 21 11.00 Armis Snake Bite 5  – 12 Ferne Park
Wednesday 21 17.00 Mad Dogs 5  – 9 Park Place
Wednesday 21 17.30 King Power 10  – 8 GSA

 

Date Hs Field SemiFinals  
Friday 23 11.00 King Power 9  – 14 Twelve Oaks
Friday 23 12.30 Ferne Park 9  – 10 Park Place

 

Date Hs Field Mountbatten Cup SemiFinals
Friday 23 15.00 Coworth GSA 8  – 7 Apes Hill
Friday 23 16.30 Coworth Mad Dogs 7  – 9 Armis Snake Bite

 

 Date  Hs Field                                         Mountbatten  Cup Final                            
   Sunday 25    15.00   –    GSA  vs    Armis Snake Bite

 

Date Hs Field Royal Windsor Cup Final  
Sunday 25 15.00 Twelve Oaks 7  – 8 Park Place

Clasification

League One

Pos. Teams   W     L     GA  
Mad Dogs 3 +7
Ballinger 2 1 +2
Clarita 1 2 -3
Emlor S 3 -6

League Two

Pos. Teams   W     L     GA  
Kildare 2 1 +5
Park Place 2 1 +3
Twelve Oaks 2 1 -2
FQ Black 3 -6

League Three

Pos. Teams   W     L     GA  
Apes Hill 3 +7
Altamira 2 1 +6
FQ Orange 1 2 -2
Shalimar 3 -11

League Four

Pos. Teams   W     L     GA  
Armis 3 +11
Ferne Park 2 1 +3
Sifani 1 2 0
Clarke & G 3 -14

League Five

Pos. Teams   W     L     GA  
King Power 3 1 +13,5
Les Lions 2 2 -0,5
HB Polo 2 2 -4
GSA 2 2 -6
Emlor C 1 3 -3

Related Post

Leave a Comment

(required)

(required)