Holden White Cup


Logo Cowdray ParkTournament
: Holden White Cup
Club: Cowdray Park Polo Club
Date: July, 18-31
Handicap: 8
WPT Challenge:-


 

Cowdray Holden White

Teams

League A

Aryana     8  
Daoud Zekrya 0
Tom Beim 3
Justo Mourino 3
Hugo Lewis 2
Feedmark    7  
Charlie Townsend 0
Fabio Lavinia 4
Miguel Ayala 3
Tom Townsend 0
River      8  
Emma Boers 0
Mikey Henderson 4
Kelvin Johnson 4
Andre Fattal 0

 

League B

Maiz Dulce     8  
Matthew Pitts 2
Ollie Cork 1
Glenn Sherriff 5
Peter Barfoot 0
Apes Hill     8  
Sarah Wiseman 2
Tamara Fox 2
Lucy Taylor 1
Ollie Taylor 3
AFB       8  
Clive Reid 0
Alex Webb 0
Roddy Matthews 3
Peter Webb 5

 

League C

Taittinger    8  
George Cadogan 0
Charlie Cadogan 0
Tom Brodie 3
Will Emerson 5
Emsworth Polo Grounds    8  
Emanuel Arber -1
Joe Arber 0
Federico Boudou 4
Benjamin Urquiza 5
Jaeger-Le Coultre       8  
Clare Milford Haven 0
Nick Clague 2
Bautista Sorzana 5
Claire Brougham 1

 

League D

Cowdray Vikings    8  
Lila Pearson -1
TBA 3
Tomas Beresford 4
George Pearson 2
Chester Stobart     8  
Katie Jenkinson 0
Cristian Chaves 3
Charlie Walton 2
John Coddington 3
Carisbrooke     8  
Max Rumsey 0
Jane Rumsey -1
Jonny Good 4
Daniel Otamendi 5

 

League E

Windmill Farm   8  
Paul Knights 0
Segundo Darritchon -1
Chris Hyde 6
Tim Bown 3
DJ Cats   8  
David Turner 0
Jake Daniels 3
Niall Donnelly 4
Harry Hickmet 1
Sumaya      8  
Ahmad Aboughazale 1
Juan Pablo Villela 5
TBA 3
Will Harper -1

 

League F

Tempest  8  
Ned Hine -1
Nico Roberts 3
Ryan Pemble 5
Gustav Rausing 1
Prestige Sport    8  
John Brown -1
Mark Brown 0
Pedro Harrison 4
Nico Fontanarrosa 5
Beaufort BlackHound    8  
Mark Tomlinson 6
Luke Wiles 0
Jose Ramon Araya 1
Tommy Severn 1

 

Schedule

Date Hs Field Games  
Monday 18 14.30 Taittinger 3 5 Emsworth Polo Grounds
Monday 18 15.00 River 3 5 1/2 Feedmark
Monday 18 16.00 Maiz Dulce 10 3 Apes Hill
Tuesday 19 13.30 Beaufort Blackhound 7 2 Tempest
Tuesday 19 14.30 Carisbrooke 7 5 Chester Stobart
Wednesday 20 12.00 Maiz Dulce 13 5 AFB
Wednesday 20 13.30 River 6 7 Aryana
Wednesday 20 14.30 Windmill Farm 1 8 Sumaya
Wednesday 20 16.00 Carrisbrooke 4 6 1/2 Cowdray Vikings
Wednesday 20 17.00 Jaeger-Le Coultre 2 7 Emsworth Polo Grounds
Thursday 21 13.30 Taittinger 8 7 Jaeger-Le Coultre
Thursday 21 15.00 Beaufort Blackhound 8 6 Prestige Sport
Sunday 24 16.30 DJ Cats 9 10 Sumaya
Monday 25 13.30 Feedmark 5 1/2 9 Aryana
Monday 25 14.30 Cowdray Vikings 7 1/2 6 Chester Stobart
Monday 25 15.30 Apes Hill 8 4 1/2 AFB
Monday 25 16.00 Tempest 5 4 Prestige Sport
Monday 25 17.00 DJ Cats 8 3 Windmill Farm

 

Date Hs Match QuarterFinals
Wednesday 27 12.00 1 Maiz Dulce 7 3 DJ Cats
Wednesday 27 13.00 4 Emsworth Polo Grounds 7 5 Aryana
Wednesday 27 14.30 2 Sumaya 6 5 Carrisbrooke
Wednesday 27 15.30 3 Beaufort Blackhound 4 4 1/2 Cowdray Vikings

 

Date Hs Field Ambersham Cup SemiFinals  
Friday 29 13.30 Feedmark 4 1/2 3 Tempest
Friday 29 14.30 Taittinger 6 5 Apes Hill

 

Date Hs Field Ruins Cup Cup SemiFinals  
Friday 29 13.30 DJ Cats 5 4 Aryana
Friday 29 14.30 Carrisbrooke 3 8 Beaufort

 

Date Hs Field Holden White Cup SemiFinals  
Friday 29 13.30 Maiz Dulce 8 1 Emsworth
Friday 29 14.30 Cowdray Vikings 6 1/2 7 Sumaya

 

Date Hs Field Ruins Cup Final
Sunday 31 14.00 Beaufort 6 3 DJ Cats

 

Date Hs Field Ambersham Cup Final
Sunday 31 16.00 Feedmark 6 1/2 6 Tattinger

 

Date Hs Field Holden White Cup Final
Sunday 31 16.30 Maiz Dulce 6 5 Sumaya

Clasification

League A

Pos. Teams   W     L     GA  
Aryana 2 +4,5
Feedmark 1 1 -1
River 2 -3,5

League B

Pos. Teams   W     L     GA  
Maiz Dulce 2 +15
Apes Hill 1 1 -3,5
AFB 2 -11,5

League C

Pos. Teams   W     L     GA  
Emsworth 2 +7
Taittinger 1 1 -1
Jaeger-LC 2 -6

League D

Pos. Teams   W     L     GA  
Cowdray 2 +4
Carisbrooke 1 1 -0,5
Chester 2 -3,5

League E

Pos. Teams   W     L     GA  
Sumaya 2 +8
DJ Cats 1 1 +4
Windmill 2 -12

League F

Pos. Teams   W     L     GA  
Beaufort 2 +7
Tempest 1 1 -4
Prestige 2 -3

Related Post

Attachment

Leave a Comment

(required)

(required)