Harrison Cup


Logo Cowdray ParkTournament
: Harrison Cup
Club: Cowdray Park Polo Club
Date: July, 18-30
Handicap: 12-15
WPT Challenge:-


 

Cowdray-Harrison-Cup

Ph Images of Polo

Teams

League A

Shalimar   15  
Kassem Shafi 0
Pedro Harrison 4
James Harper 6
Vieri Antinori 5
Snake Bite  15  
Max Kirchhoff 0
Chris Mackenzie 6
George Meyrick 6
David Ashby 3
Poulton/Balvanera      15  
Ludo Ephson 2
Juan Jose de Alba 3
Glenn Sherriff 5
Tomas Iriarte 5

 

League B

Four Quarters Black   15  
Romilla Arber 0
Jack Berner 2
Richard Le Poer 6
John Paul Clarkin 7
Black Bears   15  
Guy Schwarzenbach 1
Juan Cruz Merlos 4
Max Charlton 7
James Lester 3
Cowdray Vikings     15  
Alex Webb 0
George Pearson 2
Will Emerson 5
Alejandro Novillo Astrada 8

 

League C

Four Quarters Orange    14  
Simon Arber 0
Jonny Good 4
Benjamin Urquiza 5
Isidro Strada 5
Kildare/Jaipur  15  
Sawai Singh of Jaipur 1
Hissam Ali Hyder 6
Andrew Dechet 2
Manuel Plaza de Ayala 6
Yaguara   15  
Martina Lowe 0
Manuel Guevara 3
Juan Cruz Guevara 6
Matias Benoit 6
Emlor   15  
James McCarthy 0
Spencer McCarthy 1
Diego Cavanagh 8
Nacho Gonzalez 6

League D

Avenue32.com             15  
Christian Staubach 0
John Kent 2
Alfredo Bigatti 6
Michel Del Carril 7
Bridge House of Twyford  15  
Momin Sheikh 0
Dirkie Van Reenen 4
Jack Richardson 6
Ollie Cudmore 5
Emlor C  15  
Laura Ormerod 0
Henry Fisher 4
Matt Perry 5
Manuel Fernandez Llorente 6

Schedule

Date Hs Field Games  
Monday 18 12.00 Kildare/Jaipur 8 5 1/2 Four Quarters Orange
Monday 18 13.30 Yaguara 6 9 1/2 Emlor
Tuesday 19 12.00 Cowdray Vikings 8 4 Four Quarters Black
Wednesday 20 13.00 Bridge House of Twyford 6 7 Avenue32.com
Thursday 21 12.00 Black Bears 9 12 Cowdray Vikings
Thursday 21 13.00 Poulton/Balvanera 5 1/2 8 Snake Bite
Thursday 21 13.30 Emlor 11 1/2 7 Kildare/Jaipur
Thursday 21 14.30 Yaguara 6 7 1/2 Four Quarters Orange
Sunday 24 12.00 Poulton/Balvanera 6 7 Shalimar
Sunday 24 15.00 Avenue32.com 5 6 Emlor C
Monday 25 13.00 Bridge House of Twyford 9 8 Emlor C
Monday 25 14.00 Emlor 11 7 Four Quarters Orange
Tuesday 26 12.00 Black Bears 7 4 Four Quarters Black
Tuesday 26 13.30 Shalimar 8 4 Snake Bite
Tuesday 26 15.00 Yaguara 3 4 Kildare/Jaipur

Semis

Date Hs Field Harrison Cup SemiFinals  
Thursday 28 13.00 Shalimar vs Bridge House of Twyford
Thursday 28 14.30 Cowdray Vikings vs Emlor
Date Hs Field Aotea Cup SemiFinals  
Thursday 28 14.30 Black Bears vs Kildare/Jaipur
Thursday 28 16.00 Snake Bite vs Emlor C
Date Hs Field Maidensgrove Cup SemiFinals  
Thursday 28 15.00 Poulton/Balvanera vs Avenue32.com
Thursday 28 16.00 Four Quarters Black vs Four Quarters Orange

 

Date Hs Field Harrison Cup Final  
Saturday 30 15.00 Win SF 1 vs Win SF 2
Date Hs Field Aoeta Cup Final  
Saturday 30 16.30 Win SF 1 vs Win SF 2
Date Hs Field Maidensgrove Cup Final  
Saturday 30 13.00 Win SF 1 vs Win SF 2

Clasification

League A

Pos. Teams   W     L     GA  
Shalimar 2 +5
SnakeBite 1 1 -1,5
Poulton/B 2 -3,5

League B

Pos. Teams   W     L     GA  
Cowdray V 2 +7
BlackBears 1 1 0
FQ Black 2 -7

League C

Pos. Teams   W     L     GA  
Emlor 3 +12
Kildare 2 1 -1
FQ Orange 1 2 -5
Yaguara 3 -6

League D

Pos. Teams   W     L     GA  
Avenue32 1 1 0
Bridge H 1 1 0
Emlor C 1 1 0

Related Post

Attachment

Leave a Comment

(required)

(required)