Jaeger-Le Coultre Gold Cup (British Open)


Logo Cowdray ParkTournament
: Jaeger-Le Coultre Gold Cup (British Open)
Club: Cowdray Park Polo Club
Date: June, 21-July, 17
Handicap: 22
WPT Challenge:


Gold Cup for the British Polo Open at Cowdray Park Polo Club, 23/06/2015, UAE vs RH Polo and Zacara vs Salkeld

Ph Images of Polo

Teams

Group B

La Bamba de Areco    22  
Jean Francois Decaux 0
Christian Laprida 8
Diego Cavanagh 8
Rodrigo Rueda 6
Zacara    22  
Tom Brodie 3
Lyndon Lea 1
Lucas Monteverde 8
Pablo Mac Donough 10
Clarke & Green     22  
Nick Clarke 1
Juan Gris Zavaleta 7
John Paul Clarkin 7
Luke Tomlinson 7
Talandracas   22  
Tomas Beresford 4
Polito Pieres 9
Guillermo Caset 9
Edouard Carmignac 0

Group C

RH Polo     22  
Ben Soleimani 0
Alastair Paterson 4
Nicolas Pieres 9
Rodrigo Andrade 9
Apes Hill   22  
Tom Beim 3
Mark Tomlinson 6
Eduardo Novillo Astrada 9
Alec White 4
King Power Foxes   22  
Tal Srivaddhanaprabha 0
Hugo Lewis 2
Gonzalo Pieres 10
Facundo Pieres 10
HB Polo        22  
Ludovic Pailloncy 1
Ignacio Toccalino 8
David Stirling 10
Sebastien Pailloncy 3

League A

Valiente    22  
Bob Jornayvaz 1
Ralph Richardson 2
Adolfo Cambiaso 10
Juan Martin Nero 9
Cowdray Vikings 22  
George Pearson 2
Chris Mackenzie 6
Jack Richardson 6
Alejandro Novillo Astrada 8
Murus Sanctus     22  
Corinne Ricard 0
Manuel Elizalde 5
Facundo Sola 8
Alfredo Capella 9
La Indiana   22  
Michael Bickford 1
Nic Roldan 7
Agustin Merlos 8
Julian de Lusarreta 6
Britannia El Remanso   22  
Charlie Hanbury 4
Ollie Cudmore 5
James Beim 7
James Harper 6

Schedule

Date Hs Field Games  
Tuesday 21 14.00 HB Polo 12 10 Talandracas
Tuesday 21 16.00 Valiente 11 7 Cowdray Vikings
Wednesday 22 13.00 Zacara 14 5 RH Polo
Wednesday 22 15.00 Clarke &Green 9 6 Apes Hill
Thursday 23 13.00 La Indiana 13 10 Britannia El Remanso
Thursday 23 15.00 La Bamba de Areco 7 11 King Power Foxes
Saturday 25 15.00 Clarke & Green 8 7 RH Polo
Saturday 25 17.00 Talandracas 6 9 Apes Hill
Sunday 26 15.00 Cowdray Vikings 10 9 Murus Sanctus
Sunday 26 17.00 La Bamba de Areco 10 11 HB Polo
Monday 27 14.00 Valiente 4 10 La Indiana
Tuesday 28 15.00 Zacara 8 9 King Power Foxes
Wednesday 29 12.00 La Bamba de Areco 10 11 Apes Hill
Wednesday 29 14.00 Clarke & Green 12 11 HB Polo
Wednesday 29 16.00 Britannia El Remanso 9 6 Cowdray Vikings
Thursday 30 13.00 Valiente 11 8 Murus Sanctus
Thursday 30 15.00 Talandracas 13 6 RH Polo
Saturday 2 15.00 Zacara 11 12 HB Polo
Saturday 2 17.00 Clarke & Green 8 15 King Power Foxes
Sunday 3 15.00 Britannia El Remanso 13 10 Murus Sanctus
Sunday 3 17.00 La Indiana 12 10 Cowdray Vikings
Monday 4 14.00 La Bamba de Areco 9 11 RH Polo
Tuesday 5 13.00 Zacara 8 7 Apes Hill
Tuesday 5 15.00 Talandracas 11 10 King Power Foxes
Wednesday 6 13.00 Valiente 10 8 Britannia El Remanso
Wednesday 6 15.00 La Indiana 7 8 Murus Sanctus

 

Date Hs Field QuarterFinals
Saturday 9 12.00 HB Polo 9 12 Zacara
Saturday 9 15.00 Valiente 14 7 Clarke & Green
Sunday 10 12.00 La Indiana 9 6 Talandracas
Sunday 10 15.00 King Power Foxes 11 10 Britannia El Remanso

 

Date Hs Field SemiFinals
Wednesday 13 12.00 Valiente 10 11 King Power Foxes
Wednesday 13 16.00 Zacara 10 11 La Indiana

 

Date Hs Field Final
Sunday 17 15.00 King Power Foxes 9 5 La Indiana

Clasification

League A

Pos. Teams   W     L     GA  
La Indiana 3 1 +10
Valiente 3 1 +3
BritanniaE 2 2 +1
Murus S 1 3 -6
Cowdray V 1 3 -8

Group B

Pos. Teams   W     L     GA  
Clarke&G 3 1 -2
Zacara 2 2 +8
Talandracas 2 2 +3
La Bamba 4 -8

Group C

Pos. Teams   W     L     GA  
King Power 3 1 +11
HB Polo 3 1 +3
Apes Hill 2 2 0
RH Polo 1 3 -15

Related Post

Attachment

Leave a Comment

(required)

(required)