Archie David Cup 2016


Logo GuardsTournament
: Archie David Cup
Club: Guards Polo Club
Date: June, 3-26
Handicap: 4-8
WPT Challenge:-


Archie-David-Cup

Ph Images of Polo

Teams

League One

Apes Hill     7  
Lucy Taylor 0
Tamara Fox 2
Kelvin Johnson 4
Clare Brougham 1
Renegade    8  
Duncan Wales -1
Will Lucas 6
R Lewis 0
Shaun Brokensha 3
Tempest/Los Lobos      7  
David Lewis -1
Gustav Rausing 0
Tom Brodie 3
Ryan Pemble 5
Tashan Polo    8  
Vivek Rawal -1
Cruz Novillo Astrada 2
Daniel Otamendi 5
Charlie Holley 2

League Two

Clarita              8  
Clare Mathias 0
Chris Mathias 0
Freddie Horne 3
Tomas Garbarini 5
Flying Kiwis/Las Aguilas     7  
Ed Hanson 0
Michel Granchi -1
Sebastian Hancock 2
Santiago de Estrada 6
Limitless/Dawson      8  
Olivia Hutchinson -1
Jake Rigby 0
Michael Henderson 4
Matias Amaya 5
White Crane    7  
Alexie Calvert Ansari -1
Emma Boers 0
Oliver Hipwood 5
Andrew Blake Thomas 3

League Three

Il Sole      8  
Elio Leoni-Sceti -1
Tomas Palacios Baque 3
Ollie Cork 1
Tomas Iriarte 5
Leander/Los Alquimistas   8  
Louisa Donovan 0
Thilo Sautter 1
Terence Lent 1
Hissam Ali Hyder 6
Park Place    8  
Andrey Borodin -1
TBC 1
Federico Gonzalez-Bergez 2
Juan Britos 6
Tex8n Polo         7  
Mindi Byrne -1
D’Artagnan Giercke 0
Nicolas San Roman 3
Benjamin Urquiza 5

League Four

BHC      8  
Mo Sheikh 0
Will Harper -1
Tom Beim 3
Jack Richardson 6
Tattleton          8 
Alex Stone -1
Phil Seller 2
Mark Emerson 2
Nicolas Fontanarrosa 5
Mad Dogs    8  
Alan Fall 0
Charles Cadogan 0
Nick Pepper 4
Pedro Harrison 4
Feedmark    8  
Charlie Townsend 0
Tom Townsend 0
Fabio Lavinia 4
TBC 4

League Five

AFB      8  
Clive Reid 0
Alex Webb 0
Roddy Matthews 3
Peter Webb 5
Bardon          8 
Andreas Tombor 0
Matias Machado 4
Gaston Bardengo 2
TBC 2
Chester/Stobart     8  
Richard Thomas 0
Charlie Walton 2
Cristian Chaves 3
Jonny Coddington 3
Inspirit/Kildare    8  
Andrew Dechet 2
John Gunn 0
Vieri Antinori 5
HH Maharaja Sawai 1

League Six

Previse Polo Team      7  
Stefan Sund 0
Mark Hayden-Kellard 1
Leon Allen 2
Roddy Williams 4
Libertine/Four Quarters    8 
Joe Arber 0
Alexander Nix 1
Fernando Torres 3
Federico Boudou 4
Nipas    8  
Annita Van der Hoevan 0
Neils Van der Hoevan 0
Manuel Guevara 3
Benjamin Urquiza 5
Conosco    7  
Jeremy Pemberton 0
Tommy Severn 0
Jack Berner 2
Will Emerson 5

Group Seven

Eclipse Strategic Security   8  
Katrina Thomas 0
Ed Banner-Eve 2
Alec Banner-Eve 2
Jonny Good 4
Sladmore/Twelve Oaks  21 
Edward Horswell 1
Nicolas de Poligny 7
Charlie Wooldridge 6
Chris Hyde 7
Vardags     8  
Alice Gipps 0
Sarah Wiseman 2
Luis Aguirre 3
Miguel Ayala 3
Sea Island Coffee    8  
Britt Shaw 0
Hugo Taylor 0
Anthony Fanshawe 3
Ed Hitchmann 5
Surrey Polo     6  
Harry Muddle 1
Richard Muddle -1
Jake Daniels 3
Nial Donnelly 3
Yaguara         8 
Benjamin Avedano -1
Lady Martina Lowe 0
Facundo Guevara 3
Juan Cruz Guevara 6

Schedule

Date Hs Field Games
Friday 3 12.00 Yaguara 4 6 Vardags
Friday 3 13.15 Eclipse Strategic Security 7 6 Surrey Polo
Friday 3 15.00 Renegade 6 9 Tashan Polo
Friday 3 15.00 Libertine/Four Quarters 6 5 Nipas
Sunday 5 11.00 Chester Polo 4 3 Inspirit/Kildare
Sunday 5 12.15 Leander/Los Alquimistas 2 8 Park Place
Sunday 5 15.00 Clarita 3 9 1/2 White Crane
Sunday 5 16.15 Previse Polo Team 6 7 Nipas
Tuesday 7 11.00 Il Sole 10 9 Tex8n Polo
Tuesday 7 15.00 Apes Hill 8 9 Tempest/Los Lobos
Tuesday 7 16.15 Sea Island Cofee 7 9 Sladmore/Twelve Oaks
Wednesday 8 12.00 AFB 5 6 Chester/Stobart
Wednesday 8 12.00 Feedmark 7 6 Tattleton
Wednesday 8 13.15 Conosco 6 7 Previse Polo Team
Wednesday 8 15.30 Limitless/Dawson Group 9 7 1/2 White Crane
Wednesday 8 16.00 Clarita 5 4 Flying Kiwis/Las Aguilas
Friday 10 11.00 Il Sole 3 6 Park Place
Friday 10 12.15 Tashan Polo 6 0 Tempest/Los Lobos
Friday 10 16.15 Eclipse Strategic Security 6 4 Sea Island Coffee
Friday 10 15.00 Surrey Polo 6 5 Vardags
Friday 10 16.15 BHC Polo 5 4  Tattleton
Saturday 11 11.00 Apes Hill 6 7 Renegade
Saturday 11 12.15 Flying Kiwis/Las Aguilas 4 8 1/2 White Crane
Saturday 11 11.00 AFB 12 5 Inspirit/Kildare
Sunday 12 11.00 Feedmark 6 7 Mad Dogs
Sunday 12 12.15 Bardon 4 1/2 7 Chester/Stobart
Sunday 12 15.00 Leander/Los Alquimistas 3 4 Tex8n Polo
Tuesday 14 14.15 Eclipse Strategic Security 6 5 Yaguara
Tuesday 14 13.00 AFB 4 4 1/2 Bardon
Tuesday 14 16.00 Mad Dogs 7 6 BHC
Tuesday 14 17.15 Conosco 5 4 Libertine/Four Quarters
Tuesday 14 17.15 Clarita 7 8 Limitless/Dawson
Wednesday 15 17.00 Flying Kiwis/Las Aguilas 5 6 Limitless/Dawson
Thursday 16 12.00 Park Place 8 5 Tex8n polo
Thursday 16 13.15 Apes Hill 4 5 Tashan Polo
Thursday 16 15.00 Sladmore/Twelve Oaks 7 6 Surrey Polo
Thursday 16 15.00 Renegade 7 6 Tempest/Los Lobos
Thursday 16 16.15 Conosco 6 4 Nipas
Thursday 16 15.00 Tattleton 8 6 Mad Dogs
Thursday 16 17.00 BHC 5 8 Feedmark
Friday 17 15.30 Libertine/Four Quarters 6 5 Previse Polo
Friday 17 17.00 Sea Island Coffee 4 10 Vardags
Saturday 18 15.00 Sladmore/Twelve Oaks 9 8 Yaguara
Saturday 18 16.15 Bardon 3 1/2 4 Inspirit/Kildare
Saturday 18 15.00 Il Sole 5 7 Leander/Los Alquimistas

 

Date Hs Field Claude Pert Cup Quarter Finals
Tuesday 21 16.00 4 AFB 9 7 Nipas
Tuesday 21 17.15 4 Il Sole 4 6 Libertine/Four Quarters
Wednesday 22 15.00 GPC Clarita 2 7 Tex8n Polo
Wednesday 22 16.15 GPC Tempest/Los Lobos 3 7 1/2 White Crane
Date Hs Field Archie David Cup Quarter Finals
Wednesday 22 15.00 GPC Sladmore/Twelve Oaks 9 8 Tashan Polo
Wednesday 22 15.30 GPC Park Place 6 5 Mad Dogs
Wednesday 22 16.15 GPC Eclipse Strategic Security 7 8 Limitless/Silvertown
Wednesday 22 16.45 GPC Chester/Stobart 7 8 Conosco

 

Date Hs Field Caterham Cup SemiFinals  
Friday 24 16.15 Chester/Stobart 6 5 Tashan Polo
Friday 24 16.15 Eclipse Strategic Security 5 6 Mad Dogs
Date Hs Field Claude Pert Cup SemiFinals  
Friday 24 15.00 AFB 5 5 1/2 White Crane
Friday 24 16.15 Libertine/Four Quarters 4 1/2 5 Tex8n Polo
Date Hs Field Archie David Cup SemiFinals  
Friday 24 15.00 Park Place 5 7 Limitless/Silvertown
Friday 24 15.00 Sladmore/Twelve Oaks 7 6 Conosco

 

Date Hs Field Caterham Cup Final  
Sunday 26 12.00 Mad Dogs 6 7 Chester/Stobart
Date Hs Field Claude Pert Cup Final  
Sunday 26 13.15 White Crane 6 1/2 5 Tex8n Polo
Date Hs Field Archie David Cup Final  
Sunday 26 15.00 Sladmore/Twelve Oaks 7 6 Limitless/Silvertown

 

Clasification

League One

Pos. Teams   W     L     GA  
Tashan Polo 3 +10
Renegade 2 1 -1
Tempest/LL 1 2 -6
Apes Hill 3 -3

League Two

Pos. Teams   W     L     GA  
Limitless 3 +3,5
White Crane 2 1 +9,5
Clarita 1 2 -6,5
Flying Kiwis 3 -6,5

League Three

Pos. Teams   W     L     GA  
Park Place 3 +12
Tex8n Polo 1 2 -3
Il Sole 1 2 -4
Leander/LA 1 2 -5

League Four

Pos. Teams   W     L     GA  
Feedmark 2 1 +3
Mad Dogs 2 1 0
Tattleton 1 2 0
BHC Polo 1 2 -3

League Five

Pos. Teams   W     L     GA  
Chester/Sto 3 +4,5
AFB 1 2 +5,5
Bardon 1 2 -2,5
Inspirit/Kil 1 2 -7,5

League Six

Pos. Teams   W     L     GA  
Conosco 2 1 +2
Libertine 2 1 +1
Previse 1 2 -1
Nipas 1 2 -2

Group Seven

Sub Group A

Pos. Teams   W     L     GA  
Eclipse SS 3 +4
Sladmore 3 +3
Vardags 2 1 +7

Sub Group B

Pos. Teams   W     L     GA  
Surrey Polo 1 2 -1
 Yaguara 3 -4
Sea Island 3 -9

Related Post

Attachment

Leave a Comment

(required)

(required)