Copa República Argentina

AAP-LogoTournament: Copa Republica Argentina
Club: AAP
Date: March 17
Handicap: 0-40
WPT Challenge:


Teams

Zone A

Las Rosas Fiesta Sobre Ruedas 26  
Pablo Llorente (h) 6
Franco Gai (h) 6
Francisco Elizalde 7
Rodrigo Rueda (h) 7
San Gonzalo 19  
Manuel Serra 3
Sebastian Petracchi 4
Lucas James 7
Sebastian Borghi 5
Hipico Gualeguaychu   15  
Manuel Veronesi 3
Mateo Veronesi 3
Salvador Veronesi 3
Gerardo Mazzini (h) 6
Coronel Suarez 10  
Juan E. Harriott (h) 1
Jose R. Araya 2
Santiago Araya (h) 4
Tomas Alberdi 3

Zone B

La Irenita Alegria           26  
Julian Mannix 4
Juan M. Zavaleta   (h) 7
Clemente Zavaleta (n) 7
Matias Mac Donough 8
Media Luna Crespo y Rodriguez C.  21  
Federico Santillan 2
Gaston Moore 6
Fernando Santillan 6
Salvador Ulloa 7
La Natividad   18  
Camilo Castagnola 1
Bartolome Castagnola (h) 3
Bartolome Castagnola 8
Federico Von Potobsky 6
Pompeya 10  
Tomas Rubenacker 1
Ignacio Scarafia 2
Francisco Pizarro 4
Fernando Cordoba Eche 3

Zone C

El Desafio Mountain Resort   24  
Francisco Del Campo 4
Juan Martin Zubia 5
Francisco de Narvaez (h) 8
Manuel Crespo 7
Venado Tuerto 21  
Gaston Beguerie 5
Guillermo Cavanagh (h) 6
Marcos Rooney 5
Alejo Aramburu 5
Araucaria 17  
Marcos Dartiguelongue 0
Juan Dartiguelongue 6
Gaston Dartiguelongue 5
Tomas Dartiguelongue 6
Estancia Grande      12  
Jeronimo Venturini 2
Juan C. Sanchez 2
Esteban Iturrioz 4
Carlos Sanchez 4

Zone D

El Paso Polo Ranch   22  
Bautista Arrastua 4
Horacio Fernandez Llorente (h) 6
Juan Manuel Echeverz 6
Santiago Solari 6
La Herradura Patagones       21 
Benjamin Avedano 1
Joaquin Pittaluga 7
Ignacio Negri (h) 6
Valerio Zubiaurre (h) 7
Indios Chapaleufu  18  
Thomas Severn 1
Juan Nagore 2
Alberto Heguy  (h) 7
Eduardo Heguy 8
La Quebrada 15  
Roman Iriarte 3
Nicolas Ruiz Guinazu 3
Andres Crespo 5
Gregorio Gelosi 4

Finals

Date Hs Field Copa Republica Argentina Final  
Saturday 26 17.00 Palermo 1 La Natividad 18 13 El Paso Polo Ranch
Date Hs Field Copa Diario La Nacion Final  
Saturady 26 13.00 Palermo 2 San Gonzalo 18 17 La Irenita
Date Hs Field Copa Canada Final  
Saturday 26 15.00 Palermo 2 La Quebrada 13 6 Media Luna

Schedule

 

 

 

Date

Hs

Field

Copa Republica Argentina Semifinals

Wednesday 23

11.00

Palermo 1

El Desafio Mountain Resort

14

vs

19

La Natividad

Wednesday 23

13.00

Palermo 1

El Paso Polo Ranch

19

vs

15

Coronel Suarez

Date

Hs

Field

Copa Diario La Nacion Semifinals

Wednesday 23

11.00

Pilar

La Herradura Patagones

11

vs

13

San Gonzalo

Wednesday 23

13.00

Pilar

La Irenita Alegria

12

vs

11

Venado Tuerto

Date

Hs

Field

Copa Canada Semifinals

Wednesday 23

11.00

Pilar

H. Gualeguaychu

7

vs

16

La Quebrada

Wednesday 23

13.00

Pilar

Media Luna

17

vs

15

Araucaria

Date Hs Field First Game  
Thursday 17 15.00 Palermo 2 Las Rosas FSR 18 19 Coronel Suarez
Thursday 17 17.00 Palermo 1 San Gonzalo 12 8 Hipico Gualeguaychu
Thursday 17 11.00 Pilar La Irenita Alegria 32 18 Pompeya
Thursday 17 11.00 Pilar El Desafio MR 21 17 Estancia Grande
Thursday 17 15.00 Pilar Media Luna C&R 16 17 La Natividad
Thursday 17 15.00 Pilar El Paso Polo Ranch 15 11 La Quebrada
Thursday 17 17.00 Pilar Venado Tuerto 11 9 Araucaria
Thursday 17 17.00 Pilar La Herradura 18 9 Indios Chapaleufu
Date Hs Field Second Game  
Saturday 19 11.00 Palermo 1 La Irenita 19 14 Medialuna
Saturday 19 13.00 Palermo 2 La Natividad 34 10 Pompeya
Saturday 19 13.00 Pilar Las Rosas FSR 14 17 San Gonzalo
Saturday 19 13.00 Pilar La Herradura 12 10 La Quebrada
Saturday 19 15.00 Pilar H. Gualeguaychu 10 11 Coronel Suarez
Saturday 19 15.00 Pilar El Paso Polo Ranch 17 16 I. Chapaleufu
Saturday 19 15.00 Palermo 1 El Desafio MR 23 10 Araucaria
Saturday 19 17.00 Palermo 2 Venado Tuerto 15 11 Estancia Grande
Date Hs Field Third Game  
Monday 21 15.00 Palermo 2 I. Chapaleufu 9 9 La Quebrada
Monday 21 17.00 Palermo 1 El Paso Polo Ranch 11 8 La Herradura
Monday 21 11.00 Pilar San Gonzalo 16 17 Coronel Suarez
Monday 21 11.00 Pilar El Desafio MR 14 8 Venado Tuerto
Monday 21 15.00 Pilar Las Rosas FSR 18 19 H. Gualeguaychu
Monday 21 15.00 Pilar Media Luna C&R 24 14 Pompeya
Monday 21 17.00 Pilar La Irenita Alegria 19 21 La Natividad
Monday 21 17.00 Pilar Araucaria 14 11 Estancia Grande

Clasification

Zone A

Pos. Teams   W     L     GA  
Coronel Suarez 3 +3
San Gonzalo 2 1 +6
H.Gualeguaychu 1 2 -4
Las Rosas FSR 3 -5

Zone B

Pos. Teams   W     L     GA  
La Natividad 3 +27
La Irenita Alegria 2 1 +17
Media Luna 1 2 +4
Pompeya 3 -48

Zone C

Pos. Teams   W     L     GA  
El Desafio MR 3 +23
Venado Tuerto 2 1 0
Araucaria 1 2 -12
Estancia Grande 3 -11

Zone D

Pos. Teams   W     L     GA  
El Paso Polo Ranch 3 +8
La Herradura Patagones 2 1 +8
La Quebrada 2 -6
I. Chapaleufu 2 -10

Related Post

Leave a Comment

(required)

(required)